YÜZÜMÜZÜ GÜNEŞE Mİ, AYA MI DÖNELİM?. | Akçakoca Ses | Günlük Yerel Bölgesel Haberler
SON DAKİKA

YÜZÜMÜZÜ GÜNEŞE Mİ,  AYA MI DÖNELİM?.

Bu haber 19 Aralık 2018 - 17:32 'de eklendi ve 1.019 kez görüntülendi.

 

 

Hepimizin bileceği üzere dünyamızda iki takvime göre hesaplamalar yapılmaktadır.

Bunlardan yaygın kullanılanı 12 ay içerisine dağılmış 365 gün altı saatten oluşan Güneş takvimidir.

Bir diğeri ise 12 ay içerisine dağılmış 354 gün 8 saat 48 dakikadan oluşan Ay takvimidir.

İki takvimde de 12 ay bulunmasından dolayı mevsimler değişmediği için biz Miladi takvim olan Güneş takvimindeki Sonbahar-Kış-İlkbahar-Yaz mevsimlerine göre tarımsal üretim sezonumuzu programlarız.

Güneş ‘ e olan uzaklığımız yerküremizin sıcaklık değerlerini dolayısıyla mevsimleri oluşturuyor ve biz bu mevsimlere göre tarımsal faaliyetlerimizi ayarlıyorsak sizce mevsim içerisindeki aylarda Dünyamızın yörüngesi olan Ay’ ın uzaklığı tarımsal faaliyetlerimizi etkilemez mi ?

Yani Güneşe olan uzaklığımız sıcaklığı değiştirirken aya olan uzaklığımız neleri değiştirmekte ve bu değişimler nasıl etki etmektedir? Dünyamızın 1/80 i kadar kütlesi olan bu uydumuzun tarımsal faaliyetlerin şekillenmesine olan etkisi, bu mesleğin bir mensubu olarak bende çok merak uyandırmıştır. Bilimsel teknik ve teknolojik çalışmanın önemine inanan bir mühendis olarak Ay ın evrelerinin dikili ve ekili tarıma etkileri ile ilgili daha kapsamlı ve detaylı çalışmalar yapılması gerektiğine inanmaktayım.

Ay’ın görüntüsü büyürken çekim kuvveti arttığı için yeryüzünde su daha çok dışarıya (git), küçülürken de içeriye (gel) akmaya eğilim gösteriyor. İşte yaşayan her canlının büyük bölümünü su oluşturduğundan, ayın hallerine göre suyun gel ve git’lerine göre öngörülmeyen değişiklikler oluyor. Bir nevi, belki de kimsenin farkında olmadan, Ay Takvimi’ne göre hayatın akışı şekilleniyor.

Ağaç işleri ile uğraşan yaşlılar, ağaçların Ay’ın eskisinde kesilmesi gerektiğini söylerler. Eski insanlarımız yıllara dayalı tecrübeleri ile Çoğu eski asırlık evlerde kullanılan ahşap malzemelerde bir tek kurt ve böcek zararı olmadığını söylemektedirler. İnsan vücudunun % 50-80’i, bitkilerin % 80-95’i hayvanların % 45-85’i tohumların ise %5-15’i sudan oluşmaktadır. İşte yaşayan her canlının büyük bölümünü su oluşturduğundan, ayın hallerine ve gel git olayının etkisine göre etkileşim ve değişiklikler olmaktadır.

AY ‘ IN EVRELERİ VE TARIMA ETKİLERİ :

28 gün süren Ay döngüsünün 14’er günlük iki evresi vardır: Yükselen Ay: İlk 14 günlük evre ‘büyüme’ evresidir, yeni ay ile başlayıp dolunay ile biter. Alçalan Ay: İkinci 14 günlük evre ‘küçülme’ evresidir, dolunay ile başlayıp yeni ay ile biter. Ayın Büyüme evresinde ayın çekim kuvveti bitki özlerini etkileyerek yükseltir ve yapraklanma hızlanır. Ağaçlar, çimler, yenebilen otlar, laleler ve iç mekan bitkileri bu etkiden dolayı daha hızlı büyür. Ayın Küçülme evresinde bitki özleri toprağa doğru hareket ettiği için, bu evrede toprakla ilgili işler yapmak daha uygun hale gelir. Toprak temizliği, çapalama, ekolojik gübreleme gibi faaliyetler daha verimli ve kalıcı olacaktır. Ayrıca bitkileri budama ve fidanları şaşırtma dönemidir.

FINDIK TARIMINDA AYIN EVRELERİ VE YAPILACAK İŞLER:

** Fide Dikimi Yeni Ay ( Hilal-İlk Dördün )

**Aşılama Eski Ay ( Dolunay -Son Dördün )

**Budama Eski Ay ( Dolunay -Son Dördün )

**Filiz Temizliği Eski Ay ( Dolunay-Son Dördün )

**Gübreleme Eski Ay ( Dolunay-Son Dördün )

**Çapalama Eski Ay ( Dolunay-Son Dördün )

CENK DOĞANcenkdogan@akcakocases.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-138704767-1