ÜMİT YILMAZ’IN ÇALIŞMALARINI KENDİ DÜŞÜNCELERİ GİBİ HALKA SATMAYA ÇALIŞIYORLAR BU KADAR DA UCUZ OLMAYIN | Akçakoca Ses | Akçakoca'nın En Büyük Haber PortalıAkçakoca Ses | Akçakoca'nın En Büyük Haber Portalı

SON DAKİKA

ÜMİT YILMAZ’IN ÇALIŞMALARINI KENDİ DÜŞÜNCELERİ GİBİ HALKA SATMAYA ÇALIŞIYORLAR BU KADAR DA UCUZ OLMAYIN

Bu haber 09 Kasım 2019 - 14:40 'de eklendi ve 566 kez görüntülendi.


sayın vekilimizin mecliste yaptığı konuşmada düzce için gümrük müdürlüğünün önemini anlatırken ve bunu düzce ye   kazandırılması için çaba sarfederken vekilimiz .Birileri çıkıp olaydan 1 ay sonra kendi düşünceleriymiş gibi lanse edip KEŞİRİN’ HAVAYA KONUŞMUYOR… TUTTUĞUNU KOPARTIYOR başlık lı haberi  gerçeği yansıtmıyor  keşir bu düşünce kendine aitmiş dercesine insanları kandırıyor DÜZCEYE KURULCAK OLAN GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ’nü düzce millet vekili sayın ümit yılmazın katkılarıyla kurulmaya çalısılıyor 

25/10/2019 GÜNÜ Düzce millet vekili ÜMİT YILMAZIN mecliste düzceye gümrük müdürlünün kurulmasın daki  yaptığı konuşma

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Düzce için bir kez daha TBMM kürsüsünden çağrıda bulundu. Gerçekleştirdiği konuşmada, Düzce için önem taşıyan gümrük müdürlüğünün kurulması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Vekil Yılmaz, gümrük müdürlüğünün önemine dikkat çektiği konuşmasında “Gümrük Müdürlüğü’nün olmaması gerçek ihracat rakamlarının kâğıt üzerine yansımasını engellemekte, bu da Düzce ve Düzce gibi gümrük müdürlüğü olmayan illerin rakamlarının düşük görünmesine sebep olmaktadır” ifadelerinde bulunarak konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Düzce ili bulunduğu bölgede 4 tane aktif Organize Sanayi Bölgesi 1 tane kurulmuş ama faaliyete geçmemiş Organize Sanayi Bölgesi ve Orman Ürünleri Entegre Kooperatifi sitesi itibariyle sanayi üretiminin oldukça fazla olduğu bir şehrimizdir. Bu Organize Sanayi Bölgelerin de toplamda 200’e yakın firma faaliyet göstermekte 10 binin üzerinde işçi çalışmaktadır. Eylül 2019 itibarıyla Düzce’nin ihracat rakamı 165 milyon dolardır ve bu rakam aslında firmaların muhasebelerinin başka vergi dairelerinde tutulması nedeniyle gerçek rakamın dörtte biri kadardır.

Organize sanayi bölgelerinin yanı sıra Düzce önemli bir tarım ihraç ürünü olan fındık üretim ve işleme merkezi olarak da göze batmaktadır. 2018 yılında Düzce den ihraç edilen fındık miktarı 13 bin 797 ton dur.

 

Fındığın yanı sıra 5580 ton diğer tarım ürünü Düzce’den Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilmiştir.2019 yılının ilk sekiz ayında ise 5273 ton fındık Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilmiştir. 2019 yılında fındık ve mamullerinden elde edilen ihracat geliri 2 milyon 100 bin dolar civarındadır. Aslında bu rakamlar gerçek rakamların oldukça altındadır. Zira Düzce yaklaşık 60 bin ton fındık üretilen bununda yaklaşık 30 bin ton iç fındık işlenen bir merkezidir.
Bütün bu üretim ve ihraç rakamlarına göre Düzce de maalesef gümrük müdürlüğü yoktur. Gümrük Müdürlüğü’nün olmaması gerçek ihracat rakamlarının kâğıt üzerine yansımasını engellemekte, bu da Düzce ve Düzce gibi gümrük müdürlüğü olmayan illerin rakamlarının düşük görünmesine sebep olmaktadır.

Düzce’de olmaması izah edilemez

Düzce’nin yarısı kadar ihracat rakamı olan bir komşu ilimizde bile gümrük müdürlüğü varken, Düzce ilimizde müdürlüğün olmamasının izah edilebilir bir tarafı yoktur. Bu yüzden bir an önce Düzce ye gümrük müdürlüğünün kurulması Düzceli sanayici ve fındık ihracatçılarının haklı talebidir.
Gümrük vergilerinden pay alınamıyor

Ayrıca Düzce ve Düzce gibi illerimizde gümrük müdürlüklerinin olmaması şehrin elde etmesi gereken gümrük vergilerinden alması gereken payı da almamasına sebep olmaktadır.

Önemli bir gelir kalemi olan gümrük vergisi kaybı, şehrin gelirini düşürmekte ve şehre yapılacak yatırımların önünü kesmektedir.
“Şehrimiz açısından büyük bir katma değer yaratacaktır”

5520 sayılı kanun da yapılacak olan bir değişiklik veya düzenlemeyle firmaların asıl üretiminin yapıldığı yer dikkate alınarak bulunduğu ildeki vergi dairesine vergi ödemeleri yapmaları şeklinde düzenlenmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde yapılacak bir düzenleme ile firmaların vergilerini üretim yaptığı şehrin vergi dairesine yatırmaları bölgemiz ve şehrimiz açısından büyük bir katma değer yaratacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-138704767-1