SON DAKİKA!!! GENEL KURUL ÇAĞRILARINA KULAK TIKAYAN ,TÜRK KIZILAY’INA KAYYUM | Akçakoca Ses | Günlük Yerel Bölgesel Haberler
SON DAKİKA

SON DAKİKA!!! GENEL KURUL ÇAĞRILARINA KULAK TIKAYAN ,TÜRK KIZILAY’INA KAYYUM

Bu haber 12 Aralık 2018 - 19:36 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi.

 ANKARA 9’uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, Türk Kızılayı’nı Olağanüstü Genel Kurula Götürmek Üzere Kayyum Atadı.

 Ankara 9’uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, bugün verdiği kararla Türk Kızılayı‘nı olağanüstü genel kurula götürmek üzere Adalet Bakanlığı Müşaviri Mekan Sarıkaya, Kızılay Ankara İl Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ve Kızılay İstanbul İl Başkanı İlhami Yıldırım’ı kayyum olarak atadı.

Mahkeme, olağanüstü genel kurulun yapılıp sonlandırılması için de tedbir kararı verilmesine hükmetti. Mahkeme kararında, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 345’inci maddesi uyarınca tebliğ tarihinden itibaren 2 hafta süre içinde Ankara Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde isnaf yolunun açık tutulduğu belirtildi.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

Türk Kızılayı’nda bir süre önce 700’ün üzerindeki şube sayısı kapatma kararıyla 200’e düştü. Şube kapatmaların usulsüz olduğu iddiasıyla şube başkanları tarafından olağanüstü genel kurul talep süreci başlatıldı. Genel merkezin yeterli sayıya ulaşan ihtarnameleri dikkate almadığı gerekçesiyle, konu yargıya taşındı. Bilirkişi raporuyla da olağanüstü genel kurul toplantısı için gerekli çoğunluğun tespit edilmesi üzerine Ankara 9’uncu Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından olağanüstü genel kurul yapılması göreviyle Türk Kızılayı’na kayyum atandı.

Kuruma atanan kayyumlardan Ahmet Hizanlıoğlu ve İlhami Yıldırım aynı zamanda genel merkez denetleme kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Diğer kayyum ise Adalet Bakanlığı Müşaviri Mekan Sarıkaya.

KARAPINAR: TÜRK ADALETİNE GÜVENİYORUZ

Gelişmeleri değerlendiren Türk Kızılayı Ankara Kavaklıdere Şubesi Başkanı Gültekin Çağrı Karapınar, “Kapatılan şubeler aktif olarak çalışan ve Türk Kızılayı’na da ciddi manada topladığı bağışlarla dinamik bir güç katan şubelerdi. Yanlış olduğuna inandığımız şube kapatmaları kararında, tepkimizi hukuki olarak ortaya koyduk. Türk adaletine güveniyoruz. Türk Kızılayı’nı hak ettiği seviyeye taşımanın milli bir görev olduğu inancındayız” dedi.

KIZILAY DERNEĞİ’NDEN AÇIKLAMA

 

Türkiye Kızılay Derneğinden yapılan yazılı açıklamada, Ankara 9’uncu Sulh Hukuk Mahkemesinin 2017/1906 Esas numaralı başvuru hakkında verdiği karar üzerine bilgilendirme yapılması zorunluluğu doğduğu belirtildi.

Kızılayın, milletin bağışları ve gönüllü desteği ile 150 yıldır dünyanın dört bir yanında tüm ihtiyaç sahiplerinin kara gün dostu olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Kızılay gerek doğal gerekse insan kaynaklı tüm afetlerde devletinin en büyük yardımcı kuruluşu olmuştur.” ifadesine yer verildi.

KAYYUMLAR;

İLHAMİ YILDIRIM KİMDİR?

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın kardeşi olan ve Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı görevini yürütmekte olan İlhami Yıldırım, 1982 Erzincan / Refahiye doğumlu. İlköğretim sürecini Erzincan’da, ortaöğretimini ise İstanbul / Ümraniye’de tamamladı. İstanbul Aydın Üniversitesi Yerel Yönetimler Mezunu olan Yıldırım aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji okumakta.

2009 yılında Türk Kızılayı Çekmeköy Şube Başkanlığı görevine başladı. 2012 yılında ise Kızılay İstanbul Şube Başkanlığına kurucu başkan olarak atandı. Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı görevini halen aktif olarak yürüten Yıldırım aynı zamanda 2016 Nisan ayında yapılan Olağan Genel Merkez kongresinde Türk Kızılayı Genel Merkez Denetim Kurulu Başkan Vekiliğine seçildi.

Gayrimenkul yatırımı ve taahhüt alanında faaliyetlerde bulunarak ticari hayatın içinde yer almakta. Evli ve iki çocuk babasıdır.

AHMET HİZANLIOĞLU KİMDİR?

1959 yılında Bitlis’te doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1978 yılında Ankara İl Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nde İnşaat Kontrol Teknisyeni olarak göreve başladı ve 2013 yılında aynı kurumdan emekli oldu.

Hizanlıoğlu 2000’li yılların başından itibaren ise insani yardım faaliyetlerine aktif olarak yer almaya başladı. 2000 yılında Türk Kızılayı Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. 2006-2009 yılları arası Genel Merkez Karar Kurulu Üyeliği yaptı. 2007 yılında ise Ankara Şube Başkanı seçildi. Bugün halen başkanlık görevine devam eden Hizanlıoğlu, 2013 yılından bu yana Ankara Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-138704767-1