SAYIN KAYMAKAM HERŞEY PROSÜDÜRE UYGUNDUR DİYOR AMA BİLİR KİŞİ RAPORUDA BURASI DERE YATAĞIDIR DİYOR | Akçakoca Ses | Akçakoca'nın En Büyük Haber PortalıAkçakoca Ses | Akçakoca'nın En Büyük Haber Portalı

SON DAKİKA

SAYIN KAYMAKAM HERŞEY PROSÜDÜRE UYGUNDUR DİYOR AMA BİLİR KİŞİ RAPORUDA BURASI DERE YATAĞIDIR DİYOR

Bu haber 25 Kasım 2019 - 14:27 'de eklendi ve 1.865 kez görüntülendi.


SANTRALİN OLDUĞU YER KOMPLE DERE YATAĞI ÜZERİ ÇIKTI 

Akçakocanın gündemini meşgul eden Doğancılar köyününün  altına yapılan beton santraliyle

alakalıAkçakocalı çevreciler yolların  dar olması ve dere yatağı üzeri olması  sebebiyle durum

tespit raporu tutulmasıyla alakalı mahkemeye başvurmuş akabinde bölgeye mahkemenin

tayin ettiği bilirkişiler gidip incelemelerini yapıp raporlarını sundular

mahkemenin verdiği kararda  bölgenin tamamıyla dere yatağı üzeri olduğunu derenin en dolgun zamanında tamamıyla tesisin ortasından geçtiğini 

bölgeye yapılan dolgunun zamanla dere yatağına doğru kaydığını tespit etmiş söz  konusu raporu mahkeme kararıyla dere Yatağı üzeri olduğu tespit edilmiştir 

ŞUAN BAKILDIĞINDA BU KANUNE UYULUYORMU 

Mahkemenin atadığı bilirkişi raporuna göre burası dere yatağı diyor bu na göre buraya hiç bir türlü  tesisi yapılamaz diyor bilir kişinin öne çıkan  görüşleri

 

BU HABERLER YAPILIRKEN AKÇAKOCALI TESİSE KARŞIMI 

Akçakocalı bu tip tesislere karşı değil ama şuan tesisin  yeri yanlış ufak bir örnek verelim 

yarın bu köy içine bir başka beton tesisi daha ruhsat almak isterse neye göre veremiyecez diyeceksiniz

öncesinde yapılmış tesisi gelecek tesis emsal teşkil edecek ve buraya başka fabrikalarda gelecek

kaldiki buranın yollarının dar olmasını  konuşmuyoruz bile doğancılar ve akabindeki köylerimiz turizim bakımında akçakocanın kalbi sayılacak yerlerimizdir 

KÖYLÜ BIKMIŞ DURUMDA 

Santral yapılırken ve çoğu malzemesi düzceden temin edilirken gelen büyük  araçların santrale ulaşmak için düzce istikametinden gelip çiçek pınar köyü üzerinden  inip  santrale ulaşmaya  çalışırken şimdiden köylüyü bıktırmış durumdalar  bunun la alakalı şikayetlerini köy muhtarına ileten köylü  muhtarında konuyu Kaymak beyle görüşeceği öğrenildi

KANUN NE DİYOR

9 Eylül 2006 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 26284
GENELGE

Başbakanlıktan:

Konu:     Dere Yatakları ve Taşkınlar

 

GENELGE

2006/27

Yurdumuzun değişik yörelerinde meydana gelen ve can ve mal kayıplarına sebep olduğu kadar, günlük hayatı, her türlü ekonomik ve ticari faaliyeti olumsuz yönde etkileyen taşkınların önlenmesi ve yol açtığı kayıpların giderilmesi için aşağıda belirtilen tedbirlerin alınması uygun görülmüştür.

1 – İl, ilçe ve belde gibi büyük ve orta ölçekteki planlı yerleşim yerleri ile mevzii planlara göre yapılan küçük ölçekteki her türlü yerleşim birimlerine ait imar planlarının düzenlenmesi esnasında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) tedbir ve tavsiyelerine titizlikle uyulacaktır.

2 – Çeşitli kullanım alanları oluşturmak maksadıyla derelerin üzeri, zaruri hallere münhasır olmak üzere DSİ Genel Müdürlüğünün izni alındıktan sonra gerçekleştirilecek işlemler hariç, kesinlikle kapatılmayacaktır. Bunun dışında dere yataklarında gerçekleştirilecek her türlü yapılar ilgili kurum veya kuruluşlarca onaylı bir projeye dayandırılacaktır.

3 – Dere yatakları üzerine her ne sebeple olursa olsun yapılacak köprü ve menfez gibi sanat yapıları ile dere yatakları üzerinden veya sınırından geçirilecek enerji nakil hattı, yol, petrol-doğal gaz boru hattı, telefon hattı, içme suyu ve kanalizasyon hatları ve benzerleri gibi çeşitli kuruluşlarca değişik maksatlı yapılar inşa edilmeden önce DSİ’nin ilgili Bölge Müdürlüklerinden mutlak surette görüş alınacak ve yapılacak tesislerin bu görüşe uygun olarak inşası sağlanacaktır. Yapılan müracaatlara DSİ tarafından 30 gün içinde cevap verilmemesi halinde uygun görüş verilmiş sayılacaktır.

4 – Kamu kurum ve kuruluşlarınca, köprü altındaki su akış kesitinin daralmasına sebebiyet veren ve su akışını engelleyen yapılar yapılmayacaktır. Özel ve tüzel kişilerce yapılmak ve yaptırılmak istenen bu tür yapılara da kesinlikle izin ve ruhsat verilmeyecektir. İlgili kurumlarca yapılan denetimler neticesinde su akış kesitinin daralmasına sebebiyet verdiği tespit edilen yapılar, imar mevzuatına göre mülki amirlerin sorumluluğunda yetkili belediye veya özel idare tarafından derhal kaldırılacaktır.

5 – Dere yatağından alınacak malzeme yerleri, köprüye göre tercihen memba tarafında olacak ve hiçbir şekilde köprüye 750 m. den daha yakın mesafede olmayacaktır. Malzemenin alınması, derenin akış rejimini ve akış doğrultusunu değiştirmeyecek şekilde olacaktır. Mansap tarafından malzeme alınması durumunda malzeme alınan yerle köprüye olan mesafesi, yatağın topoğrafik, hidrolik ve taban malzemesi koşullarına göre tespit edilecek ve bu mesafe hiçbir zaman 1000 m. den daha yakın olmayacaktır. Orijinal talveg hattının muhafaza edilmesi şartıyla ruhsat verilecek, kum-çakıl işletmeleri bu esasa göre denetlenecek, aksi davranışta bulunanların ruhsatları iptal edilecektir.

6 – Dere ıslah çalışmaları esnasında, kamu kurum ve kuruluşlarının sorumluluğundaki yapıların (yol, köprü ve benzeri) zarar görmemesi için ilgili kuruluşların koordinasyonu sağlanarak gerekli tedbirler alınacaktır.

7 – Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğundaki bölgelerde ilgili kuruluşlarca yapılacak olan yol ve sanat yapılarının projeleri için Karayolları Bölge Müdürlüklerinden görüş alınacak ve mezkûr Genel Müdürlük standartlarına uygun olarak yapılacaktır.

8 – Yol çalışmaları sırasında arazinin düşük kotlarında suyun akışını sağlamak, aynı zamanda alt yapı tesislerinin inşasına imkân tanımak için ilgili kurumların, DSİ’nin görüşleri doğrultusunda yeterli miktarlarda menfez yapmaları sağlanacaktır.

9 – Dere yatağı içinde veya dere yatağına bitişik alanlarda yapılan kum, çakıl ve stabilize malzeme ocağı işletme faaliyetleri, DSİ’nin görüşleri doğrultusunda yapılacaktır. Usule aykırı uygulamalarda ocakların izinleri, ruhsat veren idarelerce iptal edilecektir.

10 – Pek çok yörede, hafriyat, molozlar ve çeşitli atıklar düzensiz bir şekilde yollara, havzalara ve dere yataklarına boşaltılmaktadır. Boşaltılan katı atıklarla dolan derelerin yatak kapasiteleri fevkalade azaldığından taşkın riski çok büyük ölçüde artmaktadır. Dere yataklarına her türlü atık malzemenin dökülmesi, mülki amirler ve/veya mahalli idareler marifetiyle sürekli kontrol altında tutulmak suretiyle önlenecektir.

11 – Akarsu yatakları içerisinde oluşan ve dere yatağı kesitini daraltarak veya mevcut sanat yapılarının tıkanmalarına neden olarak taşkınlara ve muhtemel taşkının boyutunun artmasına sebep olan ağaçlar ilgili idarece temizlenecektir.

12 – Ana dere güzergâhlarında öngörülen bu tedbirler, yan dereler için de aynen uygulanacaktır.

13 – 4373 sayılı “Taşkın Sulara ve Su Baskınlarına Karşı Korunma Kanunu” içinde lüzumlu görülen tedbirler alınacak ve yasaklanan faaliyetlerin önlenmesi takip edilecektir.

14 – Kadastro çalışmaları sırasında, dere yataklarında tabii akışa imkân verecek ve kendiliğinden oluşmuş dere yatağı kesiti tescil dışı bırakılarak, derenin tabii akışına tahsis edilecektir. Dere yatak genişliğinin tespitinde DSİ’nin bilgisi ve görüşü doğrultusunda uygulama gerçekleştirilecektir. Kadastro çalışması tamamlanmış olan sahalarda münferit tescil müracaatları halinde de aynı usul ve esaslar uygulanacaktır.

Bilgilerini ve gereğini önemle rica ederim.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-138704767-1