Meclis üyeleri bilmeden büyük suç işliyor | Akçakoca Ses | Akçakoca'nın En Büyük Haber PortalıAkçakoca Ses | Akçakoca'nın En Büyük Haber Portalı

SON DAKİKA

Meclis üyeleri bilmeden büyük suç işliyor

Bu haber 10 Ocak 2021 - 12:11 'de eklendi ve 635 kez görüntülendi.


“BU USULSÜZLÜKLERİ BEN YAPSAYDIM ŞUANDA CEZAEVİNDEYDİM” “YAPILAN İMAR TADİLATLARININ TAMAMI SUÇTUR VE KANUNSUZDUR” ESKİ BAŞKAN’DAN YENİ BAŞKANA BÜYÜK İTHAM ALBAYRAK: “OKAN YANMAZ SUÇ İŞLİYOR”

Öncü TV ekranlarında yayınlanan ve Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu Kitabın ortasından programında, Akçakoca Belediyesinin İmar Tadilatları masaya yatırıldı.
Programa konuk olan Akçakoca eski Belediye Başkanı Fikret Albayrak, “İmar planı tadilatlarında birçok usulsüzlük var. Bunlar benim dönemimde yapılsaydı, ben şu anda cezaevindeydim” diye konuştu.
Albayrak ayrıca, “Yapılan imar tadilatlarının tamamı suçtur ve kanunsuzdur. Ben MHP’li meclis üyelerini şaşkınlık içerisinde izliyorum” dedi. Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz’ın Belediye Başkanlığı görevine gelmesinin ardından, ilçede yapılan imar planlarından, belediyenin gayrimenkullerinin satışına kadar bir çok konu, Öncü TV ekranlarında yayımlanan, Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu “Kitabın Ortasından” programında tartışıldı.
Geçtiğimiz Cuma akşamınki programa konuk olan eski Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak ve Akçakocalı Gazeteci Fatih Topal programda, Okan Yanmaz’ın bazı rant çevreleri için imar planlarında değişiklik yaptıklarını ileri sürdüler.
Gerek ekranları başından, gerekse sosyal medya aracılığı ile binlerce kişinin takip ettiği programı vatandaşlar soru yağmuruna tuttu.
Albayrak: “İktidar partisinin ve Cumhur İttifakının Belediyeleri denetlenmiyor” Akçakoca Belediyesinin imar tadilatlarında bir çok usulsüzlüğün olduğunu, ancak iktidar partisi ve Cumhur İttifakına bağlı belediyelerin denetlenmediği için Akçakoca Belediyesine müfettiş gönderilmediğini belirten Albayrak Ben şu anda partinin bir üyesiyim ve Akçakoca eski Belediye Başkanıyım.
Tamamen CHP Akçakoca İlçe Başkanına ve şu andaki yönetimine bağlıyım. Onların talepleri, istekleri, onların yönlendirmeleri doğrultusunda hareket ederim.
Ben bu akşam buraya gelirken de Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı ve teşkilat üyelerinden izin alarak geldim. Çünkü burada benim tabii ki şahsi düşüncelerim olabilir, ama siyasi sorularda gelebilir diye, partimle bu konuyu değerlendirerek karar verdik.
Tabii iki yıllık bir süre geçti, biz Cüneyt bey dönemini de biliyoruz, iktidar partisinde olunca, müfettişlerin belediyeleri denetlemesi daha az oluyor. Muhalefet partisi belediyelere müfettişler daha çok geliyor, bu bir gerçek.
Ama denetim az oluyor diye mevcut yöneticilerde kentine, milletine ihanet edemezler. Ben 5 yıllık belediye başkanlığım boyunca kendi ekibime ve bürokratlarıma hep şunu söyledim; biz Akçakoca halkı tarafından seçilmiş insanlarız.
Bizim patronumuz Akçakoca halkı. Biz onlar adına, kanunlar çerçevesinde görevimizi yerine getireceğiz. Bizim patronumuz halktır ve bu patronun üzerine kimse çıkamaz. Kanunlarla bizim yapacaklarımız belirlidir, o yapacaklarımız doğrultusunda hizmet edeceğiz, bunun dışına çıkanlar kanunu çiğnemiş olurlar.
Ben şu anda Cumhur İttifakı Belediyelerinde denetimlerin olmadığını düşünüyorum. Aslında belediyelerde denetim yapılsa, iktidar partisinin de menfaatine. Yani oradaki belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, daha çok dikkat ederler.
Yani ben kentlerine daha çok faydalı olabileceklerini düşünüyorum, denetim yapılırsa” şeklinde konuştu. 26:40 “Yanmaz’ın sattığı gayrimenkullerin müfettişler tarafından incelenmesini istiyorum” Sadullah Ünsal’ın sorusu üzerine, Akçakoca Belediyesi tarafından satışı gerçekleştirilen Benzin İstasyonu ve diğer taşınmazlar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Albayrak, satışların hukuka aykırı olduğunu savundu.
Taşınmaz gayrimenkullerin satışı ile ilgili müfettişleri göreve davet eden Albayrak, şöyle konuştu: “29:28 – Şimdi, Akçakoca bir turizm kenti. Akçakoca Belediyesinin özellikle Sayın Hüseyin Yanmaz ile beraber, bütün Belediye Başkanları, Akçakoca’nın malını, gayrimenkulünü arttırmak için çalıştı. Çünkü mevcut gelirler, mevcut su gelirlerimiz, mevcut emlak gelirlerimiz, İller Bankası gelirlerimiz Akçakoca Belediyesini taşımaya yetmiyor.
Onun için Akçakoca Belediyesinin kira gelirlerinin muhakkak ve muhakkak artırmak zorunda. Bunu, sağ olsun eski Belediye Başkanı, Hüseyin Yanmaz yapmış, yine eski Belediye Başkanımız Erol Solak, belediyenin kira gelirlerini arttırmış, Sayın Nazmi Çiloğlu bu konuda çalışma yapmış. Devamlı üzerine koyarak, bugünlere geldik ve Akçakoca’nın bugün ciddi konuda kira gelirleri oldu.
Bunu daha da arttırmamız gerekiyor. Çünkü Akçakoca Belediyesinin geliri artmasa, ayakta kalmasının şansı yok. Yani, her ciddi kira geliri getiren, yani deyim yerindeyse, altın yumurtlayan tavuk kesilir mi? Sen bugün altın yumurtlayan tavuğu kesip attın
. Önce benzin istasyonunun satılması yanlış. Yani buradan her yıl Akçakoca Belediyesine ciddi anlamda kira geliri geliyor. Yapılan satışta da birçok yanlış var. Bir kere, benzin istasyonunun maliyetinin hesaplanmasına, bedelinin belirlenmesinde ciddi bir hata var.
İkincisi, bu benzin istasyonu, çok yanlış bir zamanda satıldı. Biliyorsunuz, ihale yapıldığı zamanda bir pandemi süreci vardı ve şehirlerarası seyahatler yasaktı. Yani insanlar bir yerden bir yere gidemiyorlardı. Yani ihale çok yanlış bir dönemde yapıldı. İhale kanununa göre rekabet ortamı oluşturulmadan, bu satış gerçekleştirildi.
Ben bu yanlışların, müfettişler tarafından incelenmesini istiyorum. Yani burada kamu yararı önemli, bir kişinin yararı önemli değil. Bu benzin istasyonunu alan kişi, bize de böyle bir teklifle geldi, yanlış hatırlamıyorsam 2010 yılında. 1.6 Milyon gibi bir teklifti zannediyorum.
Bizim zaten, bu benzin istasyonunu satma gibi bir yetkimizde yoktu. Bu benzin istasyonu, sayın Hüseyin Yanmaz’ın Belediye Başkanlığı döneminde, yap-işlet- devret modeli ile yapılmış. 2014 yılına kadar süresi vardı.
Sadece o dönemde kendisi bize geldi ve kira süresini 5 yıllığına uzatmak istediğini söyledi. Biz bunu kabul etmedik ve benzin istasyonu 2014 yılında, yani Cüneyt Yemenici’nin döneminde boşa çıktı.
Ben ne kadar rakam önerdiğini bilemeyeceğim ö dönemde, ama rakamın son derece düşük olduğunu biliyorum. 40:00 “Akçakoca’daki İmar Planı Tadilatlarında felaket yaşanıyor” 45:25 –“ Şu anda Akçakoca’da İmar Planı tadilatlarında, felaket yaşanıyor” diyerek durumun vahametine dikkat çeken Albayrak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Açsınlar, 2015 yılında Belediye Meclisinde imarla ilgili alınan kararları bir incelesinler. Size samimiyetle söylüyorum, şaşkınlık ve şok içindeyim. Burada öncelikle Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Meclis Üyelerine seslenmek istiyorum; neye ellerini kaldırdıklarının, neye imza attıklarının farkında değiller.
Akçakoca Belediyesi, kanun ve yönetmeliklere göre, karar alır. Kanunun üzerinde değildir. Kanunun yapıcı tek bir yer vardır, o da Türkiye Büyük Millet Meclisidir.
Kanun ve yönetmeliklerin dışına çıkılamaz. Bakın imar tadilatlarında, bir yere kat izni verecekseniz, imar tadilatlarında bir yerin rantını, yani metre karesini büyüteceksiniz bunun şartları var.

porno izle

Açık bir şekilde, bu konu o şartlarda belli. Son iki yıldır alınan meclis kararlarının içerisinde, imar tadilatlarının içerisinde ben bunların hiç birisini görmedim. Sadece ben yaptım oldu, ben değiştirdim oldu, ben yeşil alanı imara açtım oldu, ben kat verdim oldu. Size samimi söylüyorum; son 2 yıl içerisinde mecliste imar tadilatlarından alınan kararların yüzde 1’ini belediye başkanlığı dönemimde ben yapmış olsaydım, ben şu anda cezaevindeydim.
Yapılan imar tadilatlarının tamamı suçtur ve kanunsuzdur. Ben MHP’li meclis üyelerini şaşkınlık içerisinde izliyorum. İnşallah bu konuda bunların başları ağrımaz. Şu anda imar tadilatlarında ciddi tezgâhlar var. Mesela adamın yeşil alan imar planını değiştiriyorlar, büyütüyorlar ve daha sonra o yeşil alanı imara açtıktan sonra adama geri satıyorlar.
Oradaki yeşil alanda yeni bir imar ortaya çıkıyor. Bakın biz 5 yıl boyunca sadece bir kişiye 5 kat verdik ve inanılmaz bir şekilde inceledik. Bunu yaparken, imar kanununu açtık ve yasaya göre verdik. Bakın hiçbir belediye başkanı asla ve asla imar revizyonuna gitmez. Ben Akçakoca2nın tamamında gittim.
Bu bir seçim kaybetme sebebidir. Ama bu Akçakoca ilçesi için doğrudur ve yapılması gerekiyor. Yoksa Akçakoca’nın betonlaşması daha kötüye doğru gidecek. Bugün 3-5 kişinin rantı için, 3-5 kişinin kazanacak diye, Akçakoca’nın önümüzdeki 40 yılının, çocuklarımızın geleceğinin heba edilmesi beni çok üzmektedir.”
“Arsa satışından belediye zarar ettirildi” Kale yolundaki arsanın satışı ile ilgili Akçakoca Belediyesinin zarara uğratıldığını ifade eden Albayrak, şu ifadelere yer verdi:  Bence kale yolundaki arsanın satışında, arsanın değer tespitinde bir sıkıntı var.
9 daire ediyor mu, etmiyor mu ben bunu bilmiyorum. Madem burası 9 daire ediyorsa, belediye yaptırsaydı 9 daire karşılığında. Kat karşılığı verseydi müteahhitte. Buradan kalan 9 daireyle de belediye işçilerine 2 aylık maaşlarını öderdi. Burada da madem böyle bir şey var, değer tespiti yapılmalıydı.
Bu arsanın satışında da kamu yararı gözükmüyor, bu satışın da incelenmesi lazım. Bu arsanın satışı kamu yararı değil, kişiye yapılan uygulama gibi gözüküyor.” 1:13:57 Topal: “Bu Nasıl Adalet?” Kale yolundaki arsa satışında belediyenin zararını rakamlarla ortaya koyan gazeteci Fatih Topal ise,
“Bu nasıl adalet?” diyerek, duruma tepki gösterdi. Belediyenin arsasının yandaşa verildiğini öne süren Topal, konu hakkında şunları söyledi: Fatih Topal: İşe şuradan bakmak lazım; şimdi insanlar bir dönüm araziyi 380 bin TL, 700 bin TL gibi düşünebilirler.
Ama ben olaya farklı bir boyut getirmek istiyorum; Okan Yanmaz’ın Yeni Mahallede tam 3 dönüm bir arazisi var. Bu 3 dönüm araziyi, Akçakoca’nın yine bir müteahhittine 19 daire ve bir dükkan karşılığında veriyor.
Bu dediğimiz müteahhit abimizde burada inşaata başladı. Bu 19 daire ve bir dükkan desek, ortalama nereden baksan 7 milyona yakın bir para yapar.
Burada 7 milyonu 3’e böldüğümüz zaman 1 dönümü ne kadar yapar diye, dönümü tam 2.8 milyon yapıyor. Şimdi Okan Yanmaz’ın Yeni Mahallede bir bönüm imarlı arsası 2 milyon 800 bin TL yaparken, belediyenin kale içerisindeki bir dönüm arazisi yandaşa 380 bin TL yapıyor.
Yani bu nasıl bir adalet.” Albayrak: “Bu işlerden AK Parti’de sorumlu” Kendi Belediye Başkanlığı döneminde, dönemin AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ezer ve dönemin FETÖ’den tutuklu Kaymakamı Osman Sağlam’ın kendisine birçok kez müfettiş gönderildiğini hatırlatan Albayrak, Akçakoca Belediyesinin şu anda denetlenmemesine adeta isyan etti.
Akçakoca Belediyesinde yapılan usulsüzlüklerden AK Parti’nin de sorumlu olduğunu dile getiren Albayrak, son olarak şunları belirtti:  Burada İktidar partisinin çok büyük bir sorumluluğu var.
AK Parti’de sorumlu bu işten. Bugün bu tür toplum vicdanını yaralayan usulsüzlükler için müfettiş getirmiyorlarsa, onlarda suçlular. Esvet Sarıoğlu, Mustafa Ezel’i arasın ve onun tecrübelerinden yararlansın bu konuda. Sayın Osman Sağlam, Mustafa Ezel, bu konuda uzmanlar.
Ben Başkanlık yaptığım dönemde, Mustafa Ezel’e çok kızıyordum aslında. Şimdi kendisine Allah razı olsun diyorum. İyi ki müfettiş göndermişler belediyeye. Ben o zamanlar kendisine çok kızıyordum.
O zaman bir sürü müfettiş getirttiler, bütün dosyaları tek tek denetlettirdiler, samimi söylüyorum santim santim her şeyimiz denetlendi. Attığımız her adım, yaptığımız her ihale, harcadığımız her kuruş, aldığımız her nefes, arabamda kullandığım akaryakıtıma kadar her şey tek tek incelendi.
O zamanlar kızıyordum kendilerine, ama iyi ki yapmışlar. Bu bizi hazır tuttu, bu bizi dinamik tuttu. Bu bizim yanlış yapmamızı engelledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-138704767-1