Düzcenin Ümit’i Fındık Olayını TBMM de Gündemin İlk Sırasına Aldı | Akçakoca Ses | Akçakoca'nın En Büyük Haber PortalıAkçakoca Ses | Akçakoca'nın En Büyük Haber Portalı

SON DAKİKA

Düzcenin Ümit’i Fındık Olayını TBMM de Gündemin İlk Sırasına Aldı

Bu haber 18 Haziran 2020 - 5:26 'de eklendi ve 387 kez görüntülendi.


FINDIKÇININ SESİ YİNE O OLDU

 

FINDIKÇININ ÜMİT’İ VAR

 

 

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, ‘’Karadeniz’de üretilen fındığın dünyada birçok kez denenmesine rağmen kalitesine ulaşılamamıştır.’’ Dedi.

 

Milletvekili Yılmaz, TBMM Genel Kurulunda yaptığı açıklamada, ‘’ 2018 yılında fındık üreticisinin yaşadığı zorlukları yaşayan ve bire bir gözleyen bölgenin milletvekilleri 2019 yılında aynı problemlerin yaşanmaması için devreye girmiş, Tarım Bakanlığımızla yapılan görüşmeler neticesinde 2019 yılı temmuz ayı ortalarında Cumhurbaşkanımız tarafından taban fiyat 16.50 TL olarak açıklanmıştır ve fındık üreticisinin yüzü bir nebze de olsun gülmüştür.’’ İfade etti.

 

‘’TMO NUN DOĞRU ZAMANDA DEVREYE GİRMESİ ÜRETİCİNİN BİR TAKIM YURT DIŞI FİRMALARININ İNİSİYATİFİNDE KALMASININ ÖNÜNE GEÇMİŞTİR.’’

 

24 Haziran 2018 yılında yapılan seçimlerinin ardından göreve gelen cumhur ittifakı hükümeti ile Tarım bakanlığımız fındıkla alakalı çalışmaları başlatmıştır diyen Yılmaz,’’ Ancak 2018 yılında ekim ayının sonunda TMO nun piyasaya girmesi ve taban fiyatı geç açıklaması 2018 yılının fındık üreticisi açısından zor geçmesine neden olmasının yanı sıra ülkemiz yabancı tüccarların belirlediği düşük fiyat dolayısıyla önemli bir ihracat girdisinin gelirinden yeterince faydalanamamasına sebep olmuştur. Piyasaya geç giren TMO 2018 sezonunda 7 bin ton fındık alabilmiştir.

2018 yılında fındık üreticisinin yaşadığı zorlukları gözleyen ve bire bir yaşayan bölgenin cumhur ittifakı milletvekilleri 2019 yılında aynı problemlerin yaşanmaması için devreye girmiş Tarım Bakanlığımızla yapılan görüşmeler neticesinde 2019 yılı temmuz ayı ortalarında Cumhurbaşkanımız tarafından taban fiyat 16.50 TL açıklanarak fındık üreticisinin yüzü bir nebze olsun gülmüştür.

Taban fiyatın 16.50 TL yani yaklaşık 3 dolar seviyesinde ve mahsulün hasatından hemen önce açıklanması doğru bir uygulama olmuş ve TMO devreye sokularak üreticiden 2019 sezonunda 78 bin ton fındık almıştır. TMO nun doğru zamanda devreye girmesi üreticinin bir takım yurt dışı firmalarının inisiyatifinde kalmasının önüne geçmiştir. Bu doğru uygulama neticesinde geçen yıl fındık ihracatı 1.8 milyar dolar seviyesinde ülke ekonomisine katkıda bulunmuştur. Ülkemizin bu kazancının yanı sıra her ne kadar TMO gibi kar amacı gütmeyen bir kuruluş olsa da TMO zarar etmek bir tarafa hazineye katkı sağlamıştır. TMO nin Mart 2020 ayı ile beraber piyasaya kademeli fındık sürmesi hem piyasa dengesini sağlamış hem üreticinin bazı firmalara ezdirilmesinin önüne geçmiştir. 2019 yılında uygulanan fındık politikası doğru bir politikadır, bu politikayı ortaya koyan ve Karadenizli fındık üreticisini ezdirmeyen başta sayın cumhurbaşkanımız olmak üzere sayın tarım bakanına fındık konusunda büyük emek sarf eden cumhur ittifakının bölge milletvekillerine TMO genel müdürüne TMO çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.’’

 

‘’PANDEMİNİN SEBEP OLDUĞU DÜNYADA TARIM ÜRÜNLERİ FİYATINDAKİ ARTIŞ VE ÜRETİMİN ÜZERİNDE MENFİ YÖNDE OLUŞTURDUĞU BASKI TÜM TARIM KESİMİNDE OLDUĞU GİBİ FINDIK TARIMINDA DA OLUMSUZ ETKİ YARATMIŞTIR.’’

 

Yılmaz, ‘’Ayrıca yıllardır fındık üreticisinin üzerinde adeta demoklesin kılıcı gibi kullanılan yüksek rekolte açıklamaları da geçen yıl Tarım Bakanlığımızın yaptığı açıklamayla engellenmiştir. Her yıl yüksek rekolte açıklanması ile sağlanan üretici tehdidinin önüne geçilmiş, rekolte açıklama yetkisi sadece Tarım Bakanlığı yetkililerine verilmiştir.’’ İfadelerinde bulundu.

Ancak 2020 yılının ocak ayında başlayan ve corona virüs pandemisi bütün dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de olumsuz yönde etkilemiştir. Pandeminin sebep olduğu dünyada tarım ürünleri fiyatındaki artış ve üretimin üzerinde menfi yönde oluşturduğu baskı tüm tarım kesiminde olduğu gibi fındık tarımında da olumsuz etki yaratmıştır. Özellikle tarım ürünü elde etmede önemli bir maliyet getiren tarım işçi fiyatlarındaki artış ürün fiyatlarının yukarı çekilmesinde önemli bir etken olmuştur. Hele hele girdi maliyetlerinde yüzde ellinin üzerinde bir paya sahip olan fındık gibi bir tarım ürünü için bu yükseliş gözden kaçırılmaması gereken önemli bir faktördür.

 

UNUTULMASIN Kİ FINDIK ÇİKOLATA SANAYİİNDE KULLANILAN VE VAZGEÇİLEMEZ ÜRÜNLERİN BAŞINDA GELMEKTEDİR.

 

Bazı insanların fındığı zaruri bir tarım ürünü olarak görmüyor olabilirler. Ancak unutulmasın ki fındık çikolata sanayiinde kullanılan ve vazgeçilemez ürünlerin başında gelmektedir. Karadeniz’de üretilen fındığın dünyada birçok kez denenmesine rağmen kalitesine ulaşılamamıştır. Bu haliyle ülkemizde yetişen fındık geçen yıl ülke ekonomisine 1.8 milyar doların üzerinde gelir sağlamıştır. Belki de nadir ihraç ettiğimiz tarım ürünlerinin başında gelen fındık rekolte olarak bu sene geçen seneye göre % 20 lik bir kayıp olacağı tarım bakanlığımız tarafından tespit edilerek açıklanmıştır.

 

Fındık üzerine daha söylenecek çok söz olmasına rağmen zamanınızı fazla almadan sn. Cumhurbaşkanımızın ve sn. Tarım Bakanımızın geçen yıl olduğu gibi bu yılda fındık taban fiyatını temmuz ayı ortalarında açıklamalarını ve az önce bizim yaptığımız ve tarım bakanlığının çalışmalarını göz önünde bulundurarak bu yıl 3,5 dolar civarı bir fiyat açıklamalarını hem Karadenizli üreticiler açısından hem de ülkemizin sağlayacağı gelir açısından gerekli görüyor genel kurulu saygıyla selamlıyorum

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-138704767-1