Gelecek yıl mart ayında  yapılacak yerel seçim için hazırlıklarını sürdüren CHP, aday adaylarından  alınacak ücretleri belirledi. Büyükşehir belediye başkanlığı için aday adayı  olacak kişi 10 bin lira ödeyecek.AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, yerel seçim hazırlıklarına hız  veren CHP, son yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, aday adaylığı  için gereken şartları ve ücretleri belirledi.

Parti örgütlerine gönderilen genelgede, seçimlere etkin ve verimli bir  şekilde hazırlanmak için YSK’nin yayınlayacağı seçim takviminin beklenmediği  kaydedildi.

Buna göre, CHP MYK tarafından 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel  yönetimler seçiminde aday adayı olmak isteyenlerin  başvurularını 1-19 Ekim 2018  tarihlerinde yapabilecekleri bildirildi.

Söz konusu genelgede, il ve ilçe başkanlıklarının bu tarihler arasında  hafta içi ve hafta sonu açık bulundurulması, işlemlerin hızlı yürütülmesi için  gerekli tedbirlerin alınması istendi.

Yönetim kurulu üyelerine istifa zorunluluğu

CHP seçim genelgesine göre, aday adayı olmak isteyen il, ilçe ve belde  başkanları ile yönetim kurulu üyeleri 1-12 Ekim tarihlerinde 12 Ekim saat  17.00’ye kadar görevlerinden istifa etmek zorunda.

Milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclisi üyeleri, il  genel meclisi üyeleri ve muhtarların ise adaylık için istifa etmeleri zorunlu  değil.

Aday adayı olacak veya aday gösterilecek kamu görevlileri ile bu  şartlara tabi olmayanlar için ise bu genelge hükümleri uygulanmayacak.

En yüksek 10 bin, en düşük 250 lira

CHP MYK’de alınan karar doğrultusunda 1 Ekim’de başlayacak  başvurularda büyükşehir belediye başkanlığı için aday adayından 10 bin, nüfusu  100 bin ve üzeri il ilçeler için 7 bin 500, nüfusu 50-100 bin arasındaki belediye  başkanlığı için 5 bin lira alınacak.

Nüfusu 15-50 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 3  bin, nüfusu 15 binin altındakiler için bin 500, nüfusu 100 binin üzerindeki  ilçelerde belediye meclisi ve il genel meclisi üyeliği için ise 3 bin 500 lira  ücret talep edilecek.

Nüfusu 50-100 bin arasındaki ilçelerde belediye meclisi ve il genel  meclisi üyelikleri için 2 bin, 15-50 bin arasındaki yerlerde bin, nüfusu 15 binin  altındaki yerlerde ise 250 lira alınacak.

Nüfusu 15-50 bin olan beldelerde belediye meclis üyeliği için 500 lira  talep eden CHP, nüfusu 15 binin altındaki beldelerde belediye meclis üyeliği için  de 250 lira ödenti alacak.

CHP, aday adaylığı için başvuracak kadın ve genç adaylardan belirlenen  rakamların yarısını talep ederken engelli, şehit yakınları ve gaziler ise  herhangi bir ücret ödemeyecek.

Bunun yanı sıra aday adayları ayrıca belediye başkanlığı için 250,  meclis üyelikleri için de 100 lira dosya ücreti verecek.