BİNLERCE EMEKLİ ÖZGÜRLÜK MEYDANINDAN SESLENDİ | Akçakoca Ses | Günlük Yerel Bölgesel Haberler
SON DAKİKA

BİNLERCE EMEKLİ ÖZGÜRLÜK MEYDANINDAN SESLENDİ

Bu haber 22 Aralık 2018 - 18:22 'de eklendi ve 744 kez görüntülendi.

Binlerce kişi ‘yoksulluk, işsizlik ve iş cinayetleri’ne ‘dur’ demek için Bakırköy’de bir araya geldi. Akçakoca’dan KESK temsilcileri ile Emekli Sen temsilcileri de mitinge katıldılar.

İşçi ve emekçiler “Yoksullaşmaya, işsizliğe, güvencesizliğe karşı birlikte mücadeleye” sloganıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda buluştu. Mitingde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, “Yüzde 1’in yarattığı krizin faturasının yüzde 99’a yıkılmasına artık yeter diyoruz” dedi.

Enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan ekonomik durgunluğa kadar hayatın her alanını kabusa çeviren kapsamlı bir ekonomik krizle karşı karşıya olduklarını ifade eden Gezen, “Ülkeyi yönetenler ‘en kötüsü geride kaldı, ekonomi tıkırında, her şey yolunda’ nutukları atmaya devam ediyor. Ancak halkın yüzde 99’u olarak bizim yaşadığımız gerçek değişmedi” kaydedi.

Krizin işçi ve emekçiler için ne anlama geldiğine değinen Gezen, OHAL’i kalıcı hale getiren otoriter baskıcı rejimle, kutuplaştırma siyaseti ile temel haklarına göz dikildiği belirtti.“DIŞ BORŞ 81 MİLYONA ÖDETİLMEK İSTENİYOR”

İktidarın tüm krizlerde olduğu gibi bu krizin faturasını da işçi sınıfı ve emekçi kesimlere çıkartmayı hedeflediğini ifade eden Gezen, “Üçte ikisi özel sektöre ve bankalara ait 467 milyar dolar dış borç, 81 milyona ödetilmek isteniyor. Küçük bir azınlığın borcu, zamlarla, adaletsiz vergilerle, işsizlik tehdidiyle halkın yüzde 99’u olarak bizlerin sırtına yıkılmaya çalışıyorlar. Sadece yükü bizim sırtımıza yıkmakla kalmayıp krizi emeğe, doğaya yönelik saldırıların fırsatı haline getiriyorlar. Bunun için ülkeyi uçurumun eşiğine getiren neoliberal politikalara daha çok sarılıyorlar” dedi.

 “KRİZİN FATURASININ YÜZDE 1 OLUŞTURUYOR”

Gezen, “Yüzde 1’in yarattığı krizin faturasının yüzde 99’a yıkılmasına artık yeter diyoruz” diyerek, devamında şunları dile getirdi: “Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamların geri alınmasını, zam yapılmamalıdır. Kriz bahanesi ile yaşanan işten çıkarmalara, ücretsiz izinlere son verilmelidir. Ücretlerimizde yaşanan erimenin satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak telafi edilmelidir. Asgari ücretin net 2 bin 800 TL olarak belirlenmesini ve tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır. Emeğin haklarını yok eden KHK’lerin iptal edilmelidir. OHAL KHK’leri ile herhangi bir hukuki delil ve mahkeme kararı olmadan işinden ekmeğinden edilen tüm kamu emekçilerinin işine iade edilmelidir. Kadınların sürekli, güvenceli işlerde istihdam edilmesinin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyoruz.”


 

 “KRİZİN SORUMLUSU İKTİDARDIR”

Krizin sorumlusunu dışarıda aramaya gerek olmadığı ifade edilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Krizin sorumlusu emek sömürüsünün derinleşmesi için elinden geleni yapan, ‘Avrupa’nın Çin’i olacağız’ diyerek ülkeyi sermaye için ucuz, güvencesiz emek cenneti haline getirenlerdi. Grevleri yasaklayan, sendikal örgütlenmeyi engelleyen, kıdem tazminatına göz diken, bir yandan da patronların vergi borçlarını silip, teşvik paketleriyle zenginliklerine zenginlik katan iktidardır. Yaşadığımız krizin sorumlusu ülkenin geleceğini betona gömen, köprüler, otoyollar, şehir hastaneleri gibi halk yararını hiçe sayan projelerle şirketlere garantiler vererek devletin kasasını boşaltan, yer altı ve yer üstü varlıklarımızı sermayenin yağmasına açan, bütçeden en büyük payı Milli Savunma Bakanlığı’na vererek savaş politikalarında ısrar eden iktidardır. Kamuya ait ne varsa özelleştiren, eğitim, sağlık, barınma, ulaşım gibi en temel kamusal hakları erişilemez kılan, son olarak şeker fabrikalarını da satan, tarımsal üretim altyapısını tahrip eden ülkemizi buğdaydan, mercimeğe, etten, samana dışa bağımlı hale getiren iktidardır bu krizin sorumlusu.”

 

“SESSİZ KALAMAYACAĞIZ”

2012 yılında 130 milyar dolar olan dış borç bugün 500 milyar dolara gelindi. Üstelik bu borcun yüzde 70’i özel sektörün borcudur. Bu borcu halka, emekçilere yıkmalarını kabul etmiyoruz! 16 yıldır ülkede üretilen ‘zenginlikten’ payını almayan halkın karşısına geçip şimdi ‘aynı gemideyiz’ edebiyatına yapanların hiçbir inandırıcılığı yoktur. İşçiye, emekçiye ‘haydi sıkın dişinizi, kemerlerinizi sıkın’ diyenlere bir kez de buradan sesleniyoruz. Sizin derdinizi biliyoruz, biz sessiz kalalım ki siz yüzde 1’i kurtarmak için kamunun kaynaklarını kullanın. Siz saraylarda ejder suyu içip saltanat sürerken ekmeği küçülen halk, krize sessiz kalmayacak.

KHK’larla, sorgusuz sualsiz ihraç edilen, açığa emekçiler sessiz kalmayacak! İş cinayetleri ve kölece çalışma koşulları altında emekleri sömürülen başta 3. Havalimanı olmak üzere işçiler krize sessiz kalmayacak. Üniversitelere ayrılan bütçe azalırken, geleceksizlik kaygısı her geçen gün artan gençler krize sessiz kalmayacak. Bir ömür çalışıp, aldıkları üç kuruş emekli maaşı da krizle birlikte eriyen emekliler krize sessiz kalmayacak. Ataerkil sistemde ezilen, kriz koşullarında güvencesiz ve ucuz işgücü kaynağı olarak görüldüğü için iki kat ezilen, emeği, varlığı değersizleştirilen kadınlar krize sessiz kalmayacak.”

İşçi ve emekçiler Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda düzenlenen mitingde buluştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-138704767-1