BAKAN SELÇUK ” İcraat Bekleyenler 15 Ekim’e Kadar Sabretsin” | Akçakoca Ses | Günlük Yerel Bölgesel Haberler
SON DAKİKA

BAKAN SELÇUK ” İcraat Bekleyenler 15 Ekim’e Kadar Sabretsin”

Bu haber 18 Eylül 2018 - 21:42 'de eklendi ve 576 kez görüntülendi.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yeni Eğitim Ve Öğretim Yılının Başlaması Dolayısıyla Katıldığı  TRT Haber  Canlı Yayınında Yöneltilen Soruları Yanıtlarken Karma Eğitimin kaldırılması ve İkili öğretim ile ilgili önemli  Açıklamalarda Bulundu

Bakan Selçuk, 15 Ekim’de bir vizyon belgesi açıklayacaklarını vurgulayarak ; “Bu belge, bizim yol haritamızı da ortaya koyacak. İstiyorum ki arkadaşlarımla beraber, 3 yıl içinde her sene ne yapmayı planlıyoruz, bunu çok net, şeffaf, hesap verebilir bir şekilde ortaya koyalım. Hiç kimse huzursuz olmasın, bu ülkede ne olacağını görsünler. Bizim ne yapmak istediğimizi ifade edelim. Neyi yapıp, neyi yapamadığımızı da bu ifadelerimize bağlı olarak görelim. İki ay bir haftadır, birçok kişi icraat bekliyor. ‘Artık bir şey yapması lazım Ziya hocanın’ diyorlar. Sosyal medyada özellikle bunu fark ediyorum. Ben bir bilim insanıyım, veriyi görmeden bir planlama yapmam. Sahayı görmem lazım ve bütün sistemi kabaca analiz etmemiz lazım. Bunu yapmadan ‘akşam düşündüm, sabah şunu yapayım’ meselesi değil bu. Onun için 15 Ekim’e kadar biraz sabretsin insanlar.”

Bakan Selçuk, bilerek hemen acil icraatlara geçmemeyi tercih ettiğini belirterek, “Çünkü eğitim gerçekten çok uzun soluklu bir iş. 1970’lerden beri yaşadığımız sorunlar var. Bu sorunları bir ayın içinde bir icraatla yeniden tanzim etmek doğru değil. Bu, uzun soluklu bir iş. Biz, bir maraton koşuyoruz” dedi.

Öğretmen adaylarının eğitimine düzenleme

Gelecek ay açıklanması planlanan vizyon belgesine değinen Bakan Selçuk, şunları söyledi: “Büyük projeden kastım şu; eğitim bir sistem, hatta uluslararası, aynı zamanda ulusal bir sistem. Bu sistemin bileşenleri var, alt sistemleri var. Alt sistemlerin tümünün, birlikte dönüştürülmesi söz konusu. Bu alt sistemlerden birinde, küçük bir değişiklik yaparsak, sistemin diğer bütün bileşenleri bundan etkileniyor. O yüzden bizim yapacağımız değişiklik, sistemin bütün bileşenlerini birlikte düzenlemeye çalışan bir değişiklik.”

Selçuk, öğretmen eğitiminde YÖK ile beraber tarihi bir adım atma fırsatı bulacaklarını, orta öğretimden yüksek öğretime geçişle ilgili çok ciddi düzenlemeler planladıklarını, bu planlamaların tamamının araştırmalara dayalı olduğunu belirtti.

Öğretmen eğitiminin göreve geldiğinden beri vurguladığı bir konu olduğunu ifade eden Selçuk, yeni mezun olacak öğretmen adaylarının eğitiminin yeniden düzenlenmesinin, eski öğretmen okulu tarzı bir öğretmen eğitimine yönelmenin söz konusu olduğunu kaydetti.

Yıllardır öğretmenlerden şikayet edildiğini ama öğretmenin mezuniyetinden önce ve sonra çağın gerektirdiği destekleri alamadığını vurgulayan Selçuk, “Öğretmenimizin her türlü maddi ve manevi kalkınması için elimden gelen bütün çabayı sarf ediyorum. Her yerden eğitim için bir şeyler koparmaya çalışıyorum. Elbette öğretmenlerimiz bu uzun soluklu eğitimlere katıldığında, kendilerine hem sertifika anlamında hem de maddi olarak bazı katkıların olması planlanıyor” dedi.

 

‘KARMA EĞİTİM TARTIŞMASI’

Karma eğitim tartışmasıyla ilgili görüşü sorulan Selçuk, mahkeme kararı gereği karma eğitim ibaresinin yönetmelikten çıkarıldığını anlatarak, şöyle devam etti: “Bu buradan çıkınca Türkiye birden bire alevleniyor. Muhalefet ihtiyacı olan insanlar da burada müthiş bir araç bulup bunun üzerinden konuyu köpürtüyorlar. Yasada var olan bir şey ve bizim de şu an uymakla mükellef olduğumuz ve desteklediğimiz bir metin var ortada. Bu metin orada dururken bir alt metin olan yönetmelikte böyle bir ifade mahkeme tarafından istendiği için kaldırıldığında bu kaldırılmış olmuyor. Zaten önemli olan yasadır, yönetmelik değildir. Bizim ne böyle bir derdimiz var, ne bir programımız var, ne bir hedefimiz var. Lütfen insanlar dedikoduyla hareket etmesinler, çok net olarak bunu ifade etmiş olalım.”

“İKİLİ EĞİTİM, SABAHÇI ÖĞLENCİ EĞİTİM TAMAMEN KALKACAK MI?”

“3 yıllık vizyonun temel parametrelerinden bir tanesi bu. Biz bunu kaldırmak zorundayız. 2020 yılının sonu bizim bunun için hedefimiz. 3 yıllık vizyonun içerisinde, ‘Türkiye artık ikili eğitimi konuşmasın’ şeklinde net bir hedefimiz var. Bunu bir temenni olarak yapmayacağız, net bir hedef olarak koyacağız. Dolayısıyla ikili eğitimin kalkması zaten geçen sene de o dönemki Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından telaffuz edildi, 2020’nin sonunda bunun kalkacağı, biz de ikili eğitimin kalkmasının ötesine geçmeyi hedefleyen bir vizyon içeriğine sahip olacağız” diye konuştu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-138704767-1